Almanya’da Lise Eğitimi

Almanya’da Lise Eğitimi tüm ülkelerde olduğu gibi farklılıklar göstermektedir.

Öncelikle 4 yıl temel okul bulunmaktadır ve anaokulu bitiminde öğrenciler bu okullara gitmektedir. İkinci aşamada öğrencinin başarı durumuna göre gidebileceği Hauptschule, Realschule, Gymnasium okullarını başarı durumuna göre tercih etmektedir.

Almanya’da lise eğitimi süreleri eyaletler arasında 4 yıllık ve 5 yıllık olarak farklılık göstermektedir. Bununla birlikte Uluslararası öğrenciler Almanya’da lise eğitimlerine gidebilmeleri için 2 yol bulunmaktadır: Bunlardan ilki devlet okullarında değişim öğrencisi olmaları ki bu durum sadece maksimum 1 akademik yılı süreyi kapsamaktadır. İkincisi ise özel okullarda uzun süreli eğitim ve mezuniyet için katılabilmeleridir.

Ancak, yurtdışından gelen öğrencilerin çoğu (özellikle İngilizce eğitim almak isteyenler) uluslararası okullara gitmeyi tercih ediyorlar. Uluslararası okulların çoğu da IB (International Baccalaureate) diploması eğitimi vermektedir.

ALMANYA’YI TANIYALIM

  • Nüfusu: 83,2 milyon.
  • İklim: Kışları ılımlı ve yazları serindir, buna karşın sıcaklık çoğu zaman 30°C’yi (86°F) aşabilmektedir. Doğuda ise iklim daha karasaldır; kışlar çok soğuk, yazlar çok sıcak ve kuru olabilmektedir. Orta ve güney Almanya ise farklı olarak karasal ve okyanusal iklim arasında bir geçiş bölgesidir.
  • Başkent: Berlin.
  • Yönetim Şekli: Federal Parlamenter Cumhuriyet.
  • Para Birimi: Euro.
  • Din: Günümüzde Almanya’nın yaklaşık %50’si kendini Hristiyan olarak tanımlamakta olup, bu kişilerin yaklaşık yarısı ülkenin güney ve batısında daha yoğun olacak şekilde Katolik Kilisesi’ne, diğer yarısı ise ülkenin kuzeyinde daha yaygın olan Alman Evanjelik Kilisesi’ne (Alman Protestan Kilisesi) bağlıdır.
  • Resmi Diller: Almanca.

BRANDENBURG INTERNATIONAL SCHOOL, BERLIN

Almanya'da Lise Eğitimi

Berlin Brandenburg Uluslararası Okulu bir IB Dünya Okulu’dur. Okul 1990 yılında Almanya’nın Potsdam kentinde kuruldu, ancak şu anda Kleinmachnow’da, Berlin ile Potsdam arasında, Berlin’e 17 kilometre ve Potsdam’a 20 kilometre mesafede bulunuyor. Kampüsümüz genelinde, İlköğretim ve Ortaokul için modern Bilim laboratuvarları, tamamen ağ bağlantılı bilgisayar laboratuvarları, amaca yönelik tasarım / teknoloji alanı, sanat stüdyoları, müzik derslikleri ve uygulama odaları, çok amaçlı bir oda, performans gibi geniş sınıflar bulunmaktadır. sergi alanı, 11. ve 12. sınıflarda öğrenciler için bir çalışma odası, fakülte ve öğrenci salonları bulunmaktadır. Erken Eğitim, İlkokul öğrencileri ve Ortaokul öğrencileri için oyun alanları mola zamanlarını eğlenceli bir deneyim haline getirmektedir.

SCHLOSS NEUBEUERN

Almanya'da Lise Eğitimi

Schloss Neubeuern, seçkin bir Alman genel orta öğretim okuludur. Burada, Alman çocuklar ve yabancı öğrenciler Abitur programı kapsamında yüksek kaliteli orta öğretim alabilirler. Özel okul Schloss Neubeuern, ulusal sıralamada üst sıralarda yer alır ve uygun bir konuma sahiptir. Seçkin okul, Almanya’nın en prestijli kayak merkezlerinden birinin yakınında bulunmaktadır. Pitoresk Chiemsee Gölü sadece birkaç kilometre uzaklıktadır. Schloss Neubeuern bir oda okulu.

Uluslararası öğrenciler, deneyimli öğretmenlerin rehberliğinde sadece akademik becerilerini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda spor ve yaratıcı faaliyetlerde bulunurlar. Öğretim Almanca yapılır. Bu sayfalar sizi Yukarı Bavyera’da Alplerin güzel eteklerinde bulunan çok özel bir yatılı okulla tanıştırmayı amaçlamaktadır. Schloss Neubeuern, benzersizliğini mevcut öğrencilerinden ve çalışanlarından alır, aynı zamanda “kendi” Neubeuern’lerine hala sevgi besleyen ve okulu ve öğrencileri çeşitli şekillerde destekleyen binlerce eski öğrenciden alır. Schloss Neubeuern, 210’a kadar öğrencinin yaşadığı ve öğrendiği küçük, yönetilebilir bir okul topluluğudur. Bunların çoğu yatılı okul öğrencileridir, ancak çevreden gelen gündüzlü okul öğrencileri de vardır.

 

INTERNATIONAL SCHOOL OF OWL

Almanya'da Lise Eğitimi

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin Detmold iline bağlı 140.000 nüfuslu Paterborn’da bulunan tam zamanlı bir yatılı okuldur. Yakınlarında; Dortmund, Kassel, Dusseldorf, Hannover ve Cologne gibi büyük şehirler bulunmaktadır.

Okul-havaalanı arası ulaşım, günlük yemek, boş zaman aktiviteleri ve yeni gelen öğrencilere şehir ulaşımı ile ilgili ilk hafta rehberlik hizmeti okulun sunduğu imkanlardan bazılarıdır. Bu liseden, öğrenciler, dünya çapında üniversiteler tarafından tanınan Alman Bakaloryası lise diplomasıyla mezun olurlar ve bu onlara, gidecekleri üniversitede ‘’foundation year’’ almak zorunda kalmayacakları için büyük bir avantaj sağlar.

Eğitim, 10, 11 ve 12. sınıflara üç yıl olmak üzere verilmektedir ve öğrenci yaş aralığı 16-18 arasındadır. Eğitim dili İngilizce olan International School Owl; teknik kurs, iş veya sanat gibi kurslarının yanında; ekipmanlı sınıfları, bilgisayar odaları, spor kompleksi ve kütüphane hizmetlerini öğrencilerine sunmakta olup uygun maliyetli bir okuldur.