Amerika’da Lise Eğitimi

Plus Education & Career’in size sunduğu lise programı  ile Amerika’da okumak İngilizcenizi geliştirmenin en iyi yollarından biridir. Burada derslerden sonra sayısız doğal güzelliği ve Amerika’nın kozmopolit kültürünü keşfe çıkabilir; ziyaretiniz sırasında Cadılar Bayramı, Şükran Günü ve Noel gibi kutlamalara katılabilirsiniz.

AMERİKA’YI TANIYALIM

 • Nüfusu: 331 milyon.
 • İklim: Genelde ılıman, ancak Hawaii ve Florida tropik, Alaska arktik, Mississippi nehrinin batısı yarıkurak, ve güney batıda Great Basin bölgesi kuraktır; kuzeybatıda kış sıcaklıkları düşüktür.
 • Başkent: Washington DC.
 • Yönetim Şekli: Anayasal sisteme dayalı federal demokrasi.
 • Para Birimi: Amerikan Doları.
 • Din: %52 Protestan, %24 Katolik, %2Mormon %1 Yahudi, %1 Müslüman, Diğer %10, herhangi dine mensup olmayanlar %10.
 • Diller: Resmi dili İngilizce olmasına rağmen geniş bir azınlık grubu İspanyolca konuşmaktadır.
 • Ulusal Bayram: Bağımsızlık Günü, 4 Temmuz (1776)

Amerika’da liseler aşağıdaki şekilde gruplanmıştır;

Amerika’da Public Schools, (Devlet Okulları) bölgelere göre gruplandırmışlardır. Öğrenciler ikamet ettikleri bölgeye ve mahalleye göre okullara yerleştirilir. Bundan dolayı Amerika’da bir devlet okuluna gitmek isteyen öğrenciler sadece aile yanı konaklama seçeneğine sahiptir.

Amerika’da Private Schools (Özel Okullar) aile yanı konaklama seçeneği dışında yatılı okul ya da eğer okul bir üniversiteye bağlıysa ya da anlaşmalıysa üniversite yurdunda konaklama seçenekleri de bulunur. Eğitim açısından da daha kendilerine has ve daha esnek müfredatlar izleyebilmektedirler. Sınıf başına düşen öğrenci sayısı da daha düşüktür. Özel okul öğrencilerinin genelde %98’i üniversitelere yerleştirilebilmektedirler.

Amerika’daki Liselerde Sınav ve Not Sistemi Nasıl?

Amerika’da notlar A, B, C, D ve F harfleriyle ifade edilir. Bunlardan en yüksek not A olup, en düşük not F’dir ve dersten kalındığını belirtir. Bu harflerin yüzlük sistemde karşılığı şöyledir: A = 90 ve üstü, B = 89 – 80, C = 79 – 70, D = 69 – 60, F = 59 ve altı.

Türkiye’deki not sistemiyle karşılaştırınca her ne kadar Amerika’da bir dersten geçmek daha zor görünse de, sene sonu dersin ortalaması genelde tek bir sınava bağlı değildir.

Her ne kadar bu da dersten derse değişim gösterebiliyor olsa da, genel uygulama ödevlerin, derse katılımın, dersteki genel tavrın, dönem boyunca yapılan küçük testlerin ve vize ve final sınavlarının genelinin oluşturduğu bir portfolyo’ya not verilmesidir.

Ülke çapında yapılan tek sınav üniversite giriş sınavı olan SAT’tır. Bu sınavda matematik ve sözel yetenekler sınanır.

Amerika’daki Liselerde Öğretim Yılı Ne Şekildedir?

Öğretim yılı, okula göre Ağustos ortası, sonu ya da Eylül başında başlayabilir. Yıl sonu en erken Mayıs ortası ya da en geç Temmuz ortasını bulabilir. Çoğu özel okul iki dönemlik sistemi kullanır. (Güz dönemi = Eylül-Aralık, Bahar dönemi = Ocak-Temmuz) Bu sistemde genelde Aralık / Ocak aylarındaki bayramlar için 3-4 haftalık bir tatil dönemi olur.

Bazı özel okullar ise üç dönemlik sistemi kullanır (Güz dönemi = Ağustos-Kasım, Kış dönemi = Kasım-Mart, Bahar dönemi = Mart-Temmuz). Genelde her dönem arası bir hafta ve Aralık / Ocak aylarında da 1-2 haftalık bir tatil olur.

Dersler genelde 8:00’de başlayıp öğleden sonra 3:00’e kadar sürebilir. Her dersin süresi yaklaşık 45 dakikadır.

Amerika’daki Liselerdeki Temel Dersler
Ana dersler okula göre değişse de genel olarak ana dersler şöyledir:

 • İngilizce (Yazı yazma ve kompozisyon, İngiliz Edebiyatı, Amerikan Edebiyatı),
 • Tarih (Dünya tarihi, ABD tarihi, Avrupa tarihi),
 • İkinci Yabancı Dil (Genellikle İspanyolca, Fransızca ya da Almanca),
 • Matematik (Geometri, Algebra I, Algebra II),
 • Müzik/Sanat (Okulun koşullarına göre farklılık gösterir),
 • Fen (Dünya, çevre bilimi, biyoloji, kimya, fizik)

AVID Programı Nedir?

AVID Programı, performansı ortalama ya da ortalamanın altında olan öğrencilere derslerinde yardımcı olmak için kurulmuş bir programdır. Bu program derslerde zorlanan öğrencilere yoğun ders programlarıyla başa çıkmalarını öğretir, okul aktivitelerine katılmaları için öğrencileri yüreklendirir ve onların başarılı üniversitelere yerleşmelerini hedefler.

Program çerçevesinde öğrenciler daha hızlı okumayı, okuduklarını daha iyi anlamayı, daha etkili not almayı ve zamanlarını daha iyi kullanmayı öğrenirler. Öğrencilerin bu programa katılabilmeleri için gerekli olan koşullar not ortalamalarının 4 üzerinden 2.0 – 3.5 arasında olmaları, öğretmenler ya da okul yönetimi tarafından tavsiye edilmiş olmaları ve kendilerini geliştirme konusunda istekli olmalarıdır.

Amerika’da Lisedeki Özel Okullar

Amerika’daki Liselerde bir çok özel okul seçeneği bulunmaktadır. Amerika’daki Özel okul seçeneklerini ve Amerika’da Lise fiyatlarını inceleyelim.

Darlington School
Lokasyon: Georgia, ABD
Senelik Eğitim Ücreti (2023/2024): $64,080
Websitesi: https://www.darlingtonschool.org/

St. Johnsbury Academy
Lokasyon: Vermont, ABD
Senelik Eğitim Ücreti (2023/2024): $61,400
Websitesi: https:// www.stjacademy.org/

Perkiomen School
Lokasyon: Pennsylvania, ABD
Senelik Eğitim Ücreti (2023/2024): $75,900
Websitesi: https://www.perkiomen.org/

The Quarry Lane School
Lokasyon: California, ABD
Senelik Eğitim Ücreti (2023/2024): $52,804
Websitesi: https://www.quarrylane.org/

Verde Valley School
Lokasyon: Arizona, ABD
Senelik Eğitim Ücreti (2023/2024): $ 62,160
Websitesi: https://www.vvsaz.org/

The Newman School
Lokasyon: Massachusetts, ABD
Senelik Eğitim Ücreti (2023/2024): $64,500
Websitesi: https://www.newmanboston.org/

Lawrence Academy
Lokasyon: Massachusetts, ABD
Senelik Eğitim Ücreti (2023/2024): $73,250
Websitesi: https://www.lacademy.edu/

Hebron Academy
Lokasyon: Maine, ABD
Senelik Eğitim Ücreti (2023/2024): $66,850
Websitesi: https://www.hebronacademy.org/

Cranbrook Schools
Lokasyon: Michigan, ABD
Senelik Eğitim Ücreti (2023/2024): $54,800
Websitesi: https://schools.cranbrook.edu/

George School
Lokasyon: Pennsylvania, ABD
Senelik Eğitim Ücreti (2023/2024): $73,100
Websitesi: https://www.georgeschool.org/

Indian Springs School
Lokasyon: Alabama, ABD
Senelik Eğitim Ücreti (2023/2024): $65,800
Websitesi: https://www.indiansprings.org/

Amerika’da Bir Devlet Lisesinde Okuyabilmeniz İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

 • Secondary Level English Proficiency (SLEP) sınavından 45 ya da üzeri puan almak,
 • Ortalama bir not ortalamasına (GPA) sahip olmak,
 • 15 – 18 yaş aralığında olmak,
 • 9, 10, 11 veya 12. sınıfta olmak,

Sınırlandırmalar Nelerdir?

12. sınıfta okuyan öğrencilerin mezun olabilmeleri için bütün derslerini tamamlaması gerekmektedir.
Program 1 yıldan fazla bir süreye uzayamaz.

Neden Amerika?

Amerika Birleşik Devletleri, son yarı yüzyıldır dünyanın her köşesinden en fazla uluslararası öğrenci alan ülkedir. Bunun sebepleri arasında: Amerikan eğitiminin dünya çapında kabul edilmesi, ABD’nin her türlü eğitim imkanı ve yollarını öğrencilerine sağlaması, büyük ABD marketinde her bölüm ve öğrenciye iş imkanı bulunması, ve uluslararası öğrencilerin kendileri gibi yabancı ülkelerden gelen insanlarla tanışıp, dünyanın her yerinden öğrencilerle bağlantı kurabilmesi gibi sebepler vardır.

Çoğu öğrenci ABD’ye lisans veya yüksek lisans eğitimi için gitmeyi tercih etse de, bu ülkede önceden alınacak lise eğitimi, ABD’de lisans hedefi olan öğrencilere pek çok şey katacaktır. Amerikan eğitim sistemini, sınav sistemini, ve oradaki hayat tarzını daha yakından tanıyabilmek için, Kuzey Amerika kıtasında yüksek eğitim ve/veya kariyer yapmak isteyenlerin, ABD’de lise opsiyonunu mutlaka değerlendirmeleri gerekir.

Buraya değişim programı demek doğru olur mu? Direk okullara başvuru + kayıt yapmıyor muyuz? Sanki değişim programı kısa dönem gibi anlaşılıyor.

Martı Hanım, benim bildiğim kadarıyla bu sadece exchange için geçerli. Doğru öğrenci vizesi ile 1 seneden uzun bir süre devlet lisesinde okuyabilir. Buradaki bilgiden emin miyiz? Biraz daha detaylı araştırsak mı? Ben 2 sene devlet lisesinde okudum çünkü.

OUR LADY OF GOOD COUNSEL

Amerika'da Lise Eğitimi

Our Lady of Good Counsel Lisesi, Maryland’de bulunan özel, Katolik, üniversiteye hazırlama bazlı eğitim veren, karma bir lisedir ve Maryland’daki Montgomery County’de kurulmuştur. Washington’un Roma Katolik Başpiskoposluğu’nda bulunmaktadır.

Xaverian Kardeşler’in sponsorluğunda lise, öğrencilere dokuzdan on ikinci sınıfa kadar, akademik mükemmelliği ilerleten, ruhsal büyümeyi destekleyen ve liderlik ve hizmet sunmayı teşvik eden geniş bir dizi program ve etkinlik sunuyor. 1.200’den fazla öğrenci kitlesi ile okul, alçak gönüllülük, merhamet, şevk ve güven gibi Xaveryalı değerleri simgeleyen kapsayıcı bir çevreyi teşvik eden bir topluluk olduğuna inanmaktadır.

STORM KING

Amerika'da Lise Eğitimi

Storm King Lisesi (SKS), öğrenci profili konusunda son derece seçici, bağımsız, ve karma bir yatılı ve günlük okul olup, New York şehir merkezine bir saatlik mesafede, New York eyaletinde yer almaktadır. New York’ta en eski yatılı okullardan biri olan The Storm King School 1867’de kurulmuştur. 8. sınıftan itibaren öğrencileri üniversite için hazırlama programına dayanan bir okuldur.

SKS’nin öğrencilerinin %75’i yatılı, %25’i de günlük öğrencidir. Ayrıca öğrenci nüfusunun %57’si erkek öğrenci, %43’ü de bayan öğrencidir. Storm King Lisesi’nde uluslararası öğrenci nüfusu da vardır, ve okulda 27’den fazla ülkeden gelen öğrenci okumaktadır.

Storm King Lisesi, NYSAIS ve Orta Okullar ve Okullar Birliği tarafından akredite edilmiştir. SKS, New York Devlet Bağımsız Okullar Birliği, Ulusal Bağımsız Okullar Birliği ve Üniversite Kurulu üyesidir.

WEST NOTTINGHAM ACADEMY

Amerika'da Lise Eğitimi

West Nottingham Academy, 1744 yılında Samuel Finley tarafından kurulmuştur. Bu okulun kurucusu, daha sonra Princeton Üniversitesi’nin başkanı olma onurunu taşıyan, çok ünlü ve saygın bir akademisyendir. West Nottingham, 9 ve 12. Sınıflar arasında eğitim veren, hem yatılı hem de gündüz öğrencileri opsiyonu olan özel bir kuruldur. Yüksek eğitim kalitesi ve köklü tarihinin yanı sıra, okulun konumu da öğrencilerin çok sevdiği bir yanıdır. Chesapeake Körfezi yakınlarında bulunan Colora’da, Cecil County, Maryland’de bulunan bu kampüs, 124 dönümlük yeşil alana sahiptir. Okulun kampüsü Philadelphia’nın bir buçuk saat güneyi ve Baltimore’un elli dakika kuzeyinde bulunmaktadır.

West Nottingham Academy, Birleşik Devletler’in en eski yatılı okullarından biridir. Ünlü mezunlarının arasında Amerika Bağımsızlık Bildirgesi’ni imzalayanlardan olan Kuzey Carolina Valisi Alexander Martin ve Cincinnati, Ohio’nun kurucusu John Wilson gibi tarihi isimler yer almaktadır.

THE KNOX SCHOOL

Amerika'da Lise Eğitimi

1904 yılında kurulan Knox Okulu, Long Island’ın en eski özel okuludur. Kurucusu tarafından müzik ve sanat açısından zengin, New York şehrinin kültürel avantajlarına yakın ve “ilerici” eğitim fikir ve yöntemlerini bünyesinde barındıran bir okul olarak tasavvur edilen Knox Okulu, 1904 yılında Mary Alice Knox tarafından New York’taki Briarcliff Malikanesi’nde kuruldu. Şu anda Long Island’ın Kuzey Kıyısı’nda yer alan güzel ve sakin Knox kampüsü, Long Island Sound ile Stony Brook Limanı arasındaki küçük bir yarımada üzerinde yer alır ve geniş sahil manzaraları sunar. Sürekli olarak gelişmesine rağmen, Knox birçok uzun süredir devam eden geleneği sürdürmekte ve hala kurucusunun vizyonundan etkilenmektedir. Bugün, genç erkek ve kadınları önde gelen kolejlere ve üniversitelere kabul edilmeye hazırlamak için titiz akademisyenlerin atletik ve sanatsal uğraşlarla birleştirildiği, karma eğitim veren yatılı ve gündüzlü bir okuldur.