Fransa’da Lise Eğitimi

Fransa, eğitim ve kültür açısından Avrupa’nın en köklü, ve diğer kültürlere en fazla etkisi olan ülkelerden biridir. Türkiye’deki Fransız Lise sayısı ve eğitim kalitelerine bakınca bunu sadece Fransa’da değil, diğer ülkelerde de görmek hiç zor değil! Fransa’da eğitim görmenin nasıl bir deneyim olduğunu bilen öğrencilere göre ülke, dünyanın dört bir yanından kültürleri bir araya getiren çok kültürlü bir çalışma tecrübesi sunuyor. Öğrenciler güzel, gelişmiş şehirleri ve mevcut çok çeşitli sosyal yaşamı takdir ediyorlar. Fransız kültürü ve şehir hayatı hakkındaki izlenimler genel olarak Avrupa ortalamasından daha pozitiftir. Daha küçük şehirler bile eğlenceli öğrenci aktiviteleri için fırsatlar sunulmaktadır.

Öğrenciler aynı zamanda, Fransa’nın kültürel faaliyetleri ve diğer Avrupa ülkelerine (ve de büyük şehirlerine) yakınlığı konusunda da pozitif yorumlar yapmışlardır. Fransa’nın bu konumu ve diğer kültürel şehirlere yakınlığı, öğrencilere tatillerinde bile çok fazla deneyim kazanma imkanı sunmaktadır.

FRANSA’YI TANIYALIM

  • Nüfusu: 67,75 milyon.
  • İklim: Kuzey ve kuzeybatı kesimlerinde ılıman iklim egemendir ve denizelliğin etkisi iç bölgelerin de iklimlerini biçimlendirmektedir. Güneydoğuda ise Akdeniz iklimi egemendir. Batı kesimler okyanusal iklim etkisi altındadır ve yüksek miktarda yağış alır. Bu bölgelerde kışlar ılık ve yazlar serin geçer.
  • Başkent: Paris.
  • Yönetim Şekli: Fransa Cumhuriyeti, yarı başkanlık sistemiyle yönetilen, köklü bir demokrasi geçmişine sahip üniter bir devlettir. Beşinci Fransa Cumhuriyeti olan günümüz Fransa’sının Anayasası 28 Eylül 1958 tarihinde yürütülen bir halk oylaması sonucu onaylanmıştır.
  • Para Birimi: Euro.
  • Din: Fransa laik ama kültür ve geleneği itibarıyla Katolik bir ülkedir. Çok sayıda romen ve gotik katedraller, en ücra yerlerde bile bulunan kilise ve şapeller bunun göstergeleridir. Dini inançların yerine getirilmesi serbest ve dini aidiyet veya dini inançlara dayalı ayrımcılıklar yasaktır.
  • Resmi Diller: Fransızca.

EXCELLENCIA COLLEGE LYCEE INTERNATIONAL

Excellencia, 20 sene önce kurulmuş, özel ve karma bir okuldur. Yeni olmasına rağmen, şu ana kadar 60’ın üzerinde ülkeden yaklaşık 8,000 uluslararası öğrenciyi, hem yatılı lise programında hem de pek çok farklı yaz programlarında misafir etmiştir.

Okulun ana değerleri, öğrencilerin dil öğrenimini, kültürü keşfetmeyi ve çeşitli spor, kültür ve sanat etkinliklerine katılabilecekleri bir kurum olmaktır. Çocuğunuza yalnızca yeni bir dil ve yeni bir kültür öğretmekle kalmıyor, aynı zamanda tüm yeteneklerinin ifadesini geliştirerek ve çocuğunuzun fiziksel, entelektüel, sanatsal ve kişilerarası becerilerini geliştirmeye yardımcı olarak büyümelerine yardımcı olmaktadır. Excellencia sadece akademi üzerinde yoğunlaşmayıp, aynı zamanda öğrencilerine spora ve kültüre bağlı yetenekler de katmayı hedeflemektedır. Excellencia’ya güvenmek, çocuğunuza yetişkinliğe hazırlanmak için en iyi şansı vermek anlamına gelir.

ECOLES DES ROCHES

École des Roches, Fransa’da 1899 yılında kurulan ve zamanın yeni eğitim sisteminde kurulmuş ilk liselerden biridir. Paris’in kuzeyinde, Normandiya’da Verneuil-sur-Avre sınırları içinde 60 hektarlık bir kampüs üzerine kuruludur. Öğrencilerinin %80’i Fransız, %20’si uluslararası öğrencilerden oluşur. Fransa’nın da en ünlü özel lisesi olarak kendini tanıtmaktadır.

Yaklaşık 250 öğrencisinin yanı sıra, yazları da yaz okulu olarak hizmet etmektedir. Planörler için bir havaalanı, karting pisti, 400 kişilik bir sinema/tiyatro salonu, 5 açık tenis kortu, 2 kapalı tenis kortu, golf sahası, stadyumu, futbol sahaları, basketbol kortları, egzersiz ve vücut geliştirme salonları, dövüş sanatları salonları, havuzu ve olimpik koşu pisti yanı sıra öğrenciler 20-45 kişilik şatolarda gözetmen aileleriyle beraber kalmaktadır. Mevcut “yurt” şatosundan öğrenci sayısına göre bir yıl içinde en fazla 5 ila 6 adedi açıktır, ancak yazları tüm şatolar hizmet vermektedir.

SAINT-DENIS INTERNATIONAL SCHOOL

1858 yılında kurulan Saint Denis, Loire Vadisinde 800’den fazla öğrencinin katıldığı Fransız Devletiyle olan sözleşmeli özel bir Katolik okuludur. Okul öncesi ve ilkokul Saint Martin’den ve orta ve lise Saint Denis’den oluşur. Ayrıca, orta ve lisedeki öğrenciler için bir haftalık yatılı ev imkanı sunmaktadır ve 400’den fazla yatılı öğrenciye sahiptir.

Fransa’nın lise programının yanı sıra, uluslararası öğrencilere daha uygun bir French Baccalaureate, ve Cambridge programlarına uygun IGCSE eğitimi de sunmaktadır. Yüksek eğitim standartları sebebiyle, uluslararası öğrenci profilini çok dikkatli bir şekilde seçmektedir, ve esas hedefi, aldığı öğrencileri dünya vatandaşı haline getirmek ve her ülkede okuma, çalışma ve yaşama vasfına sahip olan bireyler yetiştirmektir.