Fransa Lise Eğitimi

fransa lise eğitimi

Fransa, eğitim ve kültür açısından Avrupa’nın en köklü, ve diğer kültürlere en fazla etkisi olmış ülkelerden biridir. Türkiye’deki Fransız Lise sayısı ve eğitim kalitelerine bakınca bunu sadece Fransa’da değil, diğer ülkelerde de görmek hiç zor değil! Fransa’da eğitim görmenin nasıl bir deneyim olduğunu bilen öğrencilere göre ülke, dünyanın dört bir yanından kültürleri bir araya getiren çok kültürlü bir çalışma tecrübesi sunuyor. Öğrenciler güzel, gelişmiş şehirleri ve mevcut çok çeşitli sosyal yaşamı takdir ediyorlar. Fransız kültürü ve şehir hayatı hakkındaki izlenimler genel olarak Avrupa ortalamasından daha pozitiftir. Daha küçük şehirler bile eğlenceli öğrenci aktiviteleri için fırsatlar sunulmaktadır.

Öğrenciler aynı zamanda, Fransa’nın kültürel faaliyetleri ve diğer Avrupa ülkelerine (ve de büyük şehirlerine) yakınlığı konusunda da pozitif yorumlar yapmışlardır. Fransa’nın bu konumu ve diğer kültürel şehirlere yakınlığı, öğrencilere tatillerinde bile çok fazla deneyim kazanma imkanı sunmaktadır.

Fransa Eğitim Sistemi

Fransa’nın yüksek öğrenim tarihi uzundur. Örneğin dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan Paris Üniversitesi 1215 yılında kurulmuştur. 1789 yılından önce fransa eğitim sistemi Katolik Kilisesi tarafından kontrol edilirdi. Fakat Fransız Devrimi’nden sonra standartlaştırılmış ve merkezi bir eğitim sistemi kuruldu. İdari amaçlarla, Fransa coğrafi olarak 31 eğitim bölgesine ayrılmıştır. Her akademiye, o bölgedeki tüm eğitim seviyelerinden sorumlu olan, Eğitim Bakanlığı’nın bir temsilcisi olan bir yönetici başkanlık eder. Her akademiye ayrıca, ilk ve orta öğretimi denetleyen bir müfettiş atanmıştır. 1989’da kabul edilen bir yasaya göre, Eğitim Bakanlığı’nın müfredatı oluşturmaktan ve eğitim standartlarını ve hedeflerini belirlemekten sorumlu olmasına rağmen, ilk ve orta okulların müfredatını en iyi nasıl öğrencilere aktarabileceği ve devlet tarafından belirlenen eğitim hedeflerine nasıl ulaşacağını seçme özerkliğine de sahiptir.

fransa lise eğitimi

OKUL ORGANİZASYONU

Fransa’daki öğrenciler 2-3 yaşına geldiklerinde okula başlayabilirler. Fransa’da on altı yıllık eğitim alma zorunluluğu vardır.Fransızlar Amerika Birleşik Devletleri’ne benzer bir eğitim sistemine sahipken, sınıf düzeylerinin isimleri birbirinden farklıdır.

fRANSIZ LİSESİNDE OKUMAK

ÖĞRENCİSİNİN HAYATI

Öğrenciler liseye başladıklarında profesyonel, teknik veya standart bir uzmanlık arasında seçim yapabilirler. Nihai hedef, 12. sınıfın sonunda verilen büyük bir sınavı oturup geçmektir. Bu sınav, Fransa’da öğrencilerin lisans eğitimlerini ilerletmelerine veya mesleklerinde çalışmaya başlamalarına yardımcı olan güçlü bir diploma olan le baccalauréat (genellikle le bac olarak adlandırılır) olarak bilinir.

Çocuklar, gelecekleri için hangi uzmanlık alanını seçeceklerine küçük yaşta karar vermeye zorlanırlar. Sınıfları daha sonra karar verdikleri “ana dal”larına göre uyarlanır. Genel diploma için öğrenciler ekonomi / işletme, edebiyat ve sanat veya bilimler arasında seçim yapabilir.

 

 

 

 

EXCELLENCIA COLLEGE LYCEE INTERNATIONAL

excellence

Excellencia, 20 sene önce kurulmuş, özel ve karma bir okuldur. Yeni olmasına rağmen, şu ana kadar 60’ın üzerinde ülkeden yaklaşık 8,000 uluslararası öğrenciyi, hem yatılı lise programında hem de pek çok farklı yaz programlarında misafir etmiştir.

Okulun ana değerleri, öğrencilerin dil öğrenimini, kültürü keşfetmeyi ve çeşitli spor, kültür ve sanat etkinliklerine katılabilecekleri bir kurum olmaktır. Çocuğunuza yalnızca yeni bir dil ve yeni bir kültür öğretmekle kalmıyor, aynı zamanda tüm yeteneklerinin ifadesini geliştirerek ve çocuğunuzun fiziksel, entelektüel, sanatsal ve kişilerarası becerilerini geliştirmeye yardımcı olarak büyümelerine yardımcı olmaktadır. Excellencia sadece akademi üzerinde yoğunlaşmayıp, aynı zamanda öğrencilerine spora ve kültüre bağlı yetenekler de katmayı hedeflemektedır. Excellencia’ya güvenmek, çocuğunuza yetişkinliğe hazırlanmak için en iyi şansı vermek anlamına gelir.

WEB SİTESİ: http://www.excellencia.fr/en/

ECOLE DES ROCHES

ecoledesroches

École des Roches, Fransa’da 1899 yılında kurulan ve zamanın yeni eğitim sisteminde kurulmuş ilk liselerden biridir. Paris’in kuzeyinde, Normandiya’da Verneuil-sur-Avre sınırları içinde 60 hektarlık bir kampüs üzerine kuruludur. Öğrencilerinin %80’i Fransız, %20’si uluslararası öğrencilerden oluşur. Fransa’nın da en ünlü özel lisesi olarak kendini tanıtmaktadır.

Yaklaşık 250 öğrencisinin yanı sıra, yazları da yaz okulu olarak hizmet etmektedir. Planörler için bir havaalanı, karting pisti, 400 kişilik bir sinema/tiyatro salonu, 5 açık tenis kortu, 2 kapalı tenis kortu, golf sahası, stadyumu, futbol sahaları, basketbol kortları, egzersiz ve vücud geliştirme salonları, dövüş sanatları salonları, havuzu ve olimpik koşu pisti yanı sıra öğrenciler 20-45 kişilik şatolarda gözetmen aileleriyle beraber kalmaktadır. Mevcut 7 “yurt” şatosundan öğrenci sayısına göre bir yıl içinde en fazla 5 ila 6 adedi açıktır, ancak yazları tüm şatolar hizmet vermektedir.

WEB SİTESİ: http://www.ecoledesroches.com/

SAINT-DENIS INTERNATIONAL SCHOOL

saintdennis

1858 yılında kurulan Saint Denis, Loire Vadisi’nde 800’den fazla öğrencinin katıldığı Fransız Devletiyle olan sözleşmeli özel bir Katolik okuludur. Okul öncesi ve ilkokul Saint Martin’den ve orta ve lise Saint Denis’den oluşur. Ayrıca, orta ve lisedeki öğrenciler için bir haftalık yatılı ev imkanı sunmaktadır ve 400’den fazla yatılı öğrenciye sahiptir.

Fransa’nın lise programının yanı sıra, uluslararası öğrencilere daha uygun bir French Baccalaureate, ve Cambridge programlarına uygun IGCSE eğitimi de sunmaktadır. Yüksek eğitim standartları sebebiyle, uluslararası öğrenci profilini çok dikkatli bir şekilde seçmektedir, ve esas hedefi, aldığı öğrencileri dünya vatandaşı haline getirmek ve her ülkede okuma, çalışma ve yaşama vasfına sahip olan bireyler yetiştirmektir.

WEB SİTESİ: http://saint-denis.net/

FRANCE LANGUE

francelange

Esasen dil okulu olarak kurulmuş olan France Langue, aynı zamanda Bayonne’da lise eğitimi de vermektedir! İspanya sınırına sadece yarım saatlik uzaklıkta olan kampüsü ile, iki farklı kültürü birleştiren France Langue lise eğitimi, Avrupa’yı keşfetmek isteyen uluslararası öğrenciler için ideal bir destinasyondur! France Langue lise programının üç farklı kampüsü bulunmaktadır: Lycée catholique Saint Louis Villa Pia, Lycée catholique Largenté ve Collège catholique La Salle Saint Bernard. Her üçü de hem şehir içinde hem ülke bazında rankinglerde adı bulunan liselerdir.

Uluslararası öğrenciler için homestay (aile yanında konaklama) imkanı, DELF hazırlığı, ve judo, rugby, tenis gibi pek çok spor imkanı sağlayan bu okul, Fransız başta olmak üzere Avrupa kültürünü ve hayat tarzını tam yaşamak isteyen öğrencilerin mutlaka düşünmesi gereken bir alternatiftir!

WEB SİTESİ: http://www.france-langue.com/