Hollanda’da Lise Eğitimi

Hollanda’da Lise eğitimi için 3 tür kurum bulunmaktadır. Öğrenciler sınav sonuçları ve öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda  bu üç kurumdan birine yönlendirilerek eğitimlerine devam etmektedir. İlk yıl hazırlık yılıdır ve öğrencilerin başarıları doğrultusunda geçmiş olduğu okul türüne devam edip edemeyecekleri belirlenmektedir.

Hollanda’daki Ortaöğretim kurumlarını ; Mesleki Hazırlık Eğitimi (VMBO), Yüksek Düzey Ortaöğretim (HAVO) ve Üniversiteye Hazırlık Eğitimi (VWO – Lise) olarak sınıflandırılmaktadır.

İlk ikisi teknik ve mesleki lise olarak tanımlanmakta VWO ise kendi içerisinde klasik ve modern lise olarak ayrılmakta üniversiteye hazırlık için oluşturulmuş bir lise olarak bilinmektedir.

  • Mesleki Hazırlık Eğitimi (VMBO) eğitim süresi 4 yıllık bir eğitim sistemidir ve öğrenciler bu bölümü bitirdiklerinde meslek sertifikasına sahip olurlar.
  • Yüksek Düzey Ortaöğretim (HAVO) eğitim süresi 5 yıldır ve bu okulların amacı öğrencileri yüksek meslek eğitimine hazırlamaktır.
  • Üniversiteye Hazırlık Eğitimi (VWO – Lise) eğitim süresi 6 yıldır ve öğrencileri üniversiteye hazırlamaktadır.

HOLLANDA’YI TANIYALIM

  • Nüfusu: 17,53 milyon.
  • İklim: Hollanda’da iklim olarak ılıman okyanus iklimi bulunur. Hollanda daha çok güneybatı rüzgarlarına açık olduğu için yazları hafif sıcaklıklar görülür ve kışları da ılıman şekilde yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra Hollanda’nın bitki örtüsü olarak da genellikle ormanlarındaki ağaçlar küçük korulardan oluşmaktadır.
  • Başkent: Amsterdam.
  • Yönetim Şekli: Hollanda meşruti monarşi ile yönetilen bir Avrupa ülkesidir.
  • Para Birimi: Euro.
  • Din: Dini gruplar: 2017 itibarıyla halkın %51’i herhangi bir dine mensup olmadığını beyan etmekle birlikte, en yaygın dini inançlar Katoliklik (%24) ve Protestanlıktır (%15), Hollanda Reform Kilisesi %6, Hollanda’daki Protestan Kilisesi %6, Hollanda’daki Reform Kiliseleri %3).
  • Resmi Diller: Flemenkçe.


EERDE INTERNATIONAL BOARDING SCHOOL

Eerde IBS’deki öğrenme deneyimi, tüm öğrenciler için bireysel ilgi sağlamak için bilinçli olarak küçük ölçeklidir. Yaklaşımları, öğrencilerinin gerçek potansiyellerini keşfetmelerini sağlayacak ve kişisel liderlik ve yaşam becerileri geliştirmeleri için onları güçlendirecektir. Bunu, akademik mükemmelliğe ilham vererek, sorgulayan zihinleri teşvik ederek ve öğrencilerimizi topluluklarının aktif üyeleri olarak geliştirerek yapmaktadırlar

Eerde IBS’deki gerçekten uluslararası ve yüksek nitelikli personeli ile, her öğrencinin kendi öğrenme stilini tanımasına ve çalışma becerilerini geliştirmek için öğrenme stratejilerini uygulamasına yardımcı olur. Uluslararası Bakaloryanın yanı sıra Foundation IB (pre-IB) de sunmaktadırlar. Bu program özellikle IBDP’ye girmeden önce İngilizce dillerini geliştirmek isteyen öğrenciler için çok uygundur.

Eerde IBS, tam ve esnek yatılı eğitim olanakları sunar. Bistroda ev yapımı sağlıklı yemekler sunulur ve kale kütüphanesinde ve çalışma merkezinde branş öğretmenleri ve destek ekibinin gözetiminde ev ödevi ve özel çalışma yapılabilir. Yatılı öğrenciler çift kişilik odaları paylaşır ve kendilerini mutlu ve güvenli bir yuva yaratmaya adamış yatılı ebeveynleri tarafından bakılır. Hafta sonları sunulan çeşitli etkinliklere katılabilirler.