İrlanda’da Lise Eğitimi

İrlanda’da lise eğitimi çok yüksek standartta olmakta birlikte özel ve devlet okulları bu eğitimi sunmaktadır. İrlanda’da devlet okulları sadece Avrupa Birliği vatandaşlarına özel olsa da özel okullarda lise eğitimi almak her ülke vatandaşına uygun olabilmektedir. İrlanda Lise Eğitimine öğrenciler Junior Cycle ile başlar Senior Cycle yani Üniversite Hazırlık ile devam ederler. Her iki seviyeyi de bitiren öğrencilerin sınav sonuçları üniversitelere kabul edilmelerinde önemlidir.

İrlanda’da liselerde bekleme listesi olabildiği gibi lise eğitimi için başvurularda işlemlerinizin planlı yapılması önem arz etmektedir.

İRLANDA’YI TANIYALIM

  • Nüfusu: 5,033 milyon.
  • İklim: İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Temmuz ayında elde edilen sıcaklıklar güneyde 16° ile kuzeyde 14° arasında değişir. Kışlar nispeten sıcak geçer ve sıcaklık Ocak ayında 4° ile 7° arasında değişir. Ülkeye hakim olan Atlas Okyanusu’ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur.
  • Başkent: Dublin.
  • Yönetim Şekli: İrlanda parlamenter demokrasiyle yönetilmektedir. İdari sistem güçler ayrılığı esasına dayanmaktadır. Cumhurbaşkanı, Parlamento, Hükümet ve yargının yapısı ve yetkileri Anayasa’yla belirlenmiştir. Devletin başı Cumhurbaşkanıdır.
  • Para Birimi: Euro.
  • Din: İrlanda’da baskın din, Hristiyanlıktır ve en büyük kilise Roma Katolik Kilisesi’dir. İrlanda Anayasası, devletin herhangi bir dini onaylamayacağını ve din özgürlüğünü garanti edeğini ifade ediyor. 2016 nüfus sayımında nüfusun %78’i Katolik olarak tanımlanıyordu ancak 2011’de bu oran %5 daha fazla olarak %84’tü.
  • Resmi Diller: İrlandaca ve İngilizce.

SEK INTERNATIONAL SCHOOL

1892 yılında, Madrid’in tarihi şehir merkezinde kurulan SEK Educational Group, 1977 yılında İspanya’da  Uluslararası Bakalorya (IB) kurulmasına öncülük etti. Resmi olarak ilk kez 1902’de tanınan Sek Educational Group, 1935 yılında Segovia ailesi tarafından devralınarak günümüze kadar 9 uluslararası okul ve 1 üniversitenin kurulmasında öncülük etmiştir. SEK Uluslararası Okulları, Madrid, Barselona, Almería, Pontevedra, Dublin (İrlanda), Les Alpes (Fransa) ve Doha’daki (Katar) merkezlerinde 50’den fazla milletten oluşan binlerce öğrenciye eğitim vermektedir.

Yaşları 3 ila 18 arasında değişen, 5.500’den fazla yatılı ve gündüz eğitim gören  öğrenciye uzman uluslararası öğretmenler tarafından ders verilmektedir. Yenilikçi teknolojiyle ve özel olarak hazırlanmış okul ortamında bireysel kişiliklerini her yönüyle geliştiren öğrenciler  yetiştirmeyi kendilerine misyon edinen bu okul, aynı zamanda spor, kültürel ve bilim alanında birçok aktiviteye öncülük etmekte ve yaz kamp hizmeti de vermektedir.