İspanya’da Lise Eğitimi

İspanya’nın eğitim sistemi Türkiye ile birçok benzerlik taşımaktadır. 6-12 yaş arasında ilkokul, 12-16 yaş arasında secondary school eğitimi alınır. Lise eğitimi için ise öğrencilerin önünde iki seçenek vardır: Bachillerrato eğitimi veya Mesleki Programlar.

Bachillerrato eğitimi Türk eğitim sistemine göre lisenin son iki yılına denk gelmektedir ve bu eğitimin içeriğinde Sanat, Doğa ve Sağlık Bilimleri, Beşeri ve Sosyal Bilimler, Felsefe, Tarih, Beden Eğitimi, Edebiyat, İspanyolca, İkinci Yabancı Dil ve Teknoloji bulunmaktadır. Bu eğitimi tamamlayıp Bachillerrato diplomasını alan öğrenciler üniversiteye başlayabilirler. Mesleki eğitim ise öğrencilerin belirli bir alana yoğunlaşmasını sağlar. Bu eğitimin akademik yoğunluğu düşüktür. Mesleki eğitim sonrasında öğrenciler uzmanlaştıkları alanda iş hayatına atılabilirler veya başka bir teknik eğitim programına başlayabilirler.

Ancak, yurtdışından gelen öğrencilerin çoğu (özellikle İngilizce eğitim almak isteyenler) uluslararası okullara gitmeyi tercih ediyorlar. Uluslararası okulların çoğu da IB (International Baccalaureate) diploması eğitimi vermektedir.

İSPANYA’YI TANIYALIM

  • Nüfusu: 47,42 milyon.
  • İklim: İspanya’nın iklimi genellikle kuraktır. Yazları sıcak, kışları soğuk geçer. İspanya’da iklim, Kuzeybatı İspanya, doğu kıyı ve iç kesim olmak üzere farklı üç bölgeye ayrılır. Kuzeybatı İspanya, Atlas Okyanusu iklim alanı içine girer.
  • Başkent: Madrid.
  • Yönetim Şekli: İspanya’nın yönetim şekli parlamenter demokrasiye dayalı monarşidir.
  • Para Birimi: Euro.
  • Din: Katolik Hristiyanlık çoğunluk dinidir. 2022’de, İspanyol Sosyolojik Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, İspanyolların 56’sı kendini Katolik Hristiyan olarak, %5,1’i diğer inançların takipçileri olarak, Geri kalan ise ateist veya inançsız olarak tanımlıyor.
  • Resmi Diller: İspanyolca, Katalanca.

SEK INTERNATIONAL SCHOOL

1892 yılında, Madrid’in tarihi şehir merkezinde kurulan SEK Educational Group, 1977 yılında İspanya’da  Uluslararası Bakalorya (IB) kurulmasına öncülük etti. Resmi olarak ilk kez 1902’de tanınan Sek Educational Group, 1935 yılında Segovia ailesi tarafından devralınarak günümüze kadar 9 uluslararası okul ve 1 üniversitenin kurulmasında öncülük etmiştir. SEK Uluslararası Okulları, Madrid, Barselona, Almería, Pontevedra, Dublin (İrlanda), Les Alpes (Fransa) ve Doha’daki (Katar) merkezlerinde 50’den fazla milletten oluşan binlerce öğrenciye eğitim vermektedir.

Yaşları 3 ila 18 arasında değişen, 5.500’den fazla yatılı ve gündüz eğitim gören  öğrenciye uzman uluslararası öğretmenler tarafından ders verilmektedir. Yenilikçi teknolojiyle ve özel olarak hazırlanmış okul ortamında bireysel kişiliklerini her yönüyle geliştiren öğrenciler  yetiştirmeyi kendilerine misyon edinen bu okul, aynı zamanda spor, kültürel ve bilim alanında bir çok aktiviteye öncülük etmekte ve yaz kamp hizmeti de vermektedir.