İsviçre Lise Eğitimi

İSVİÇRE YATILI OKULLARI

1. BRILLANTMONT: INTERNATIONAL SCHOOL LAUSANNE

Brillantmont International School Lozan akademik programı uluslararası kabul görmektedir ve öğrencileri 8-12. sınıflara kabul etmektedir. Öğrenciler bir akademik yıl daha daha uzun sürede burada kalıp eğitim hayatlarına devam edebilirler. 8. ve 9. sınıf programları öğrencilerine Robotik ve Kodlama başta olmak üzere tüm STEM alanlarında kendilerini keşfetme ve geliştirme fırsatı sunar. 10. ve 12. sınıflarda ise öğrenciler, uluslararası geçerliliği olan sınavlara açılan dersler alma imkanını bulurlar. Brillantmont, İngiliz IGCSE ve A Level programı sunan tek İsviçre yatılı okullarından biridir. Ayrıca PSAT, SAT, IELTS ve TOEFL içeren bir Lise Diploma Programı sunar. Bu sınavlar, öğrencilerin üniversite yolculuklarını destekleyerek dünyanın en iyi üniversitelerine girmelerinde büyük rol oynar.

Brillantmont International School Lozan’da öğretim dili İngilizcedir ve öğrencilerin ihtiyaç duyduğu noktada İngilizce desteği sağlanmaktadır. Tüm öğrenciler, ev sahibi dil olan Fransızca dersleri de ayrıca takip eder.

Brillantmont International School Lausanne uzman ve profesyonel kadrosuyla öğrencilerin bireysel farklılıklarının, birbirinden farklı öğrenme stillerinin ve yeteneklerinin olduğunu her zaman göz önünde bulundurarak akademik hedefleri bu doğrultuda planlar.

İsviçre Lise Eğitimi
Yıllık Yatılı ÜcretlerSonbahar Dönemi
(Eylül-Aralık)
Kış Dönemi
(Ocak-Mart)
Bahar Dönemi
(Nisan-Haziran)
Total Ücret
2023-2024
8. ve 9. sınıfCHF 33’000CHF 27’000CHF 27’000CHF 87’000
10. sınıfCHF 34’000CHF 28’500CHF 28’500CHF 91’000
11. sınıf, 12. sınıf ve lise sonrası 13. sınıfCHF 36’000CHF 30’000CHF 28’500CHF 91’000

Ücretlere Dahil olan İçerikler:

 • Seçilen Programın dersleri
 • Tam pansiyon ve konaklama
 • Okul sponsorluğunda geziler ve kültürel ziyaretler
 • Okul içi kulüpler
 • Üçüncü dönem zorunlu eğitim gezisi
 • Zorunlu sınıf gezileri
 • Okul sosyal etkinlikleri (Mezuniyet hariç)
 • Resmi transfer tarihlerinde Cenevre havalimanına çift yönlü transferler
 • Profesyonel ve reçetesiz ilaçlarla sağlık hizmeti
 • 8. ve 9. Sınıflar için Çamaşırhane
 • Okul tesislerinin kullanımı
 • Kırtasiye ve fotokopiler
 • Okulun IT programlarının kullanımı ve lisansları
 • Kablosuz ağ üzerinden internete erişim
 • Oturma izni ve ziyaretçi vergileri
 • Ders kitaplarının/okul malzemelerinin kullanımı

Ücretlere neyin dahil olup olmadığı detaylı bir şekilde bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

2022/23 Eğitim Dönemi ücretleri için bu linki takip edebilirsiniz

2. COLLÈGE DU LEMAN INTERNATIONAL SCHOOL

Collège du Léman, İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Versoix’te bir uluslararası okuldur. Dünya’daki pek çok eğitim kriter ve listelerine göre”en seçkin yatılı okullardan biri” olarak gösterilmiştir. Yaklaşık 1900 adet, 100 farklı ülkenin vatandaşlığı temsil eden uluslararası öğrenciye eğitim vermektedir. Hem Uluslararası Avrupa Okulları Konseyi hem de NEASC (New England Association of Schools and Colleges) tarafından akredite edilmiştir.

Burada eğitim alan öğrenciler, uluslararası akreditasyonları olan 3 farklı diploma türünden birini seçerek bu yolda eğitim alabilir. Bunlar: Anglofon eğitim diplomalarından biri (Amerikan Lise Diploması, IGCSE veya IB), Swiss Maturité veya French Baccalaureate’dır.

İsviçre Lise Eğitimi
Ücretler
Tek seferlik ücretler(Sadece katılımın ilk yılı ödenir)
Başvuru ücretiCHF 500
Kabul Ücreti (tüm sınıflar)CHF 3’800
Depozito (iade edilebilir)CHF 600
Yıllık Yatılı Ücretler
9. ve 10. sınıfCHF 34’810
11., 12. sınıf ve IB programıCHF 35’900

2022-23 için Yatılı Ücretleri

Öğrenim ve yatılı ücret depozitosu, faturanın düzenlenmesinden itibaren 15 gün içinde ödenmelidir ve ilk faturada talep edilmek üzere, ilkokul için öğrenci başına 35.490.- CHF ve ortaokul için 37.200 CHF tutarındadır. Ancak, eğitim ve yatılılık ücretleri depozitosu asla iade edilmez.

3. COLLÈGE ALPIN BEAU SOLEIL

1910’da kurulan Collège Alpin International Beau Soleil, İsviçre’nin en eski özel yatılı okullarından biridir. İsviçre, Villars-sur-Ollon’daki İsviçre Alpleri’nde deniz seviyesinden 1,350 metre (4,430 ft) yukarıda bulunur. Okul, 11-18 yaşları arasındaki 60 farklı ülkeden öğrenciler için tam bir yatılı eğitim sunmaktadır. Beau Soleil, 2016 yılında Daily Telegraph tarafından “Dünyanın En Seçkin Okullarından” biri olarak listelenmiştir.

Beau Soleil’de eğitim felsefesi, 50’den fazla farklı ülkeden gelen öğrencileri olabileceklerinin en iyisi olmaya teşvik eder. Sadece 280 öğrenci kapasiteli, her öğrenciye bireysel ilginin sunulduğu bir okuldur. Hem sınıfın içinde hem de dışında heyecan verici deneyimler – uzatılmış müfredat günlerinden dünya çapında eğitim gezilerine, tüm okul yarışmalarına ve kış kayak programımıza kadar – öğrencilerin çevrelerindeki dünyayı daha iyi anlamalarına ve takdir etmelerine ve gelişmelerine yardımcı olur.

İsviçre Lise Eğitimi

Ortaokul Programı (MYP)

Uluslararası Bakalorya (IB) Ortaokul Programı (MYP), Beau Soleil’de 6. ve 10. sınıflardaki eğitim için verilir. MYP aracılığıyla Esneklik ve çalışma derinliği sağlayarak ve öğrencileri sınıf çalışmaları ile gerçek dünya arasında bağlantılar kurmaya teşvik ederek, yaratıcı, eleştirel ve yansıtıcı düşünürler olmaları için güçlendirilirler.

IB | Lise diploması

Son sınıf öğrencileri IB’yi İngilizce, Fransızca veya iki dilli bir programda takip edebilir veya İleri Düzey Çalışmalar Diploması tamamlar.

IB – Uluslararası Bakalorya

Uluslararası alanda son derece saygın olan Uluslararası Bakalorya Diploma Programı, eğitimin genişliği ve derinliği arasında bir denge kurar ve gelecekteki üniversite eğitimi için mükemmel bir hazırlıktır. IB adayları, İngilizce, Fransızca veya ikisinin bir kombinasyonu olarak altı derste ilerler. Öğrenme, üç ek temel bileşenle genişletilir; CAS (yaratıcılık, eylem, hizmet) ToK (bilgi teorisi) ve extended essays. Bu kombinasyonlar, öğrencilerin çok dilli, çok yetenekli ve küresel bir bakış açısına sahip olmalarını sağlar.

İleri Çalışmalar Diploma Programı

Öğrencileri işletme yönetimi, konaklama, teknoloji ve diğer gelişmekte olan endüstrilerdeki
kariyerlere hazırlamak için tasarlanan İleri Düzey Çalışmalar Diploma Programı, daha yüksek veya
standart düzeyde altı temel konudaki eğitimi, TOK, CAS ve gerçek dünya öğrenimini çalışmalarına
getiren zorluklarla birleştirir.

Başvuru ücreti

Başvurunuzun değerlendirilmeye alınması için, geri ödemesiz 3000 CHF tutarında bir ücret ödemeniz
istenir.

Başvurunuzun değerlendirilmesi

Başvurunuz Kabul Komitesi tarafından incelenecek ve genellikle başvurunuzun tamamlanmasından
sonraki bir hafta içinde bir karar verilecektir.

Ücretlendirme ve daha fazla detay için bu linki takip edebilirsiniz.

Tek seferlik ücretler (tüm yeni öğrenciler için zorunludur)

 • Başvuru ücreti CHF 3.000
 • Üniforma paketi CHF 5.950
 • Depozito CHF 15.000

Yıllık ücretler

 • Konaklama ve eğitim ücretleri 115.910 CHF
 • Ek masraflar (bkz. bölüm B2) 22.430 CHF
 • Yıllık seyahat ücretleri 6.000 CHF

Akademik ücretler

 • (11. ve 12. Sınıflar) 9.200 CHF

4. ST. GEORGE’S INTERNATIONAL SCHOOL SWITZERLAND

St. George’s International School, İsviçre’nin Montreux şehrinde birinci sınıf, özel bir uluslararası
okuldur. İsviçre’deki en iyi 5 IB Okulu arasında yer alır. Montrö’de muhteşem bir konuma sahip olan
St. George kampüsü, göller ve dağların arasına yer alır ve 18 ay ile 18 yaş arasındaki öğrencilere
yenilikçi bir öğrenim deneyimi yaşamaları için benzersiz bir doğal ortam sunar. Profesyonel eğitimci
kadrosuyla hem sınıf içinde hem de sınıf dışında ilgi çekici ve kişiselleştirilmiş öğretimle her
öğrencinin potansiyelini geliştirmeye odaklıdır.

İsviçre Lise Eğitimi

Lise

St. George’s International School lisesi, orta öğretimin son dört yılında öğrencilere eğitim vermektedir. 10. sınıftan 13. sınıfa kadar öğrencilere bireysel potansiyellerini gerçekleştirmeleri ve yeteneklerini akademik ve kişisel olarak geliştirmeleri için birçok fırsat sunulur.

Lise Ders Programı

10. ve 11. Sınıflardaki Uluslararası Genel Ortaöğretim Sertifikası (IGCSE) programı, yaratıcı sanatlar ve sporun bütüncül eğitim yaklaşımını desteklediği besleyici ve destekleyici bir ortamda öğrencilerin ilgi alanlarını keşfetmelerini sağlar.

12. ve 13. Sınıflarda, Uluslararası Bakalorya Diploması ve Genel Diploma programları birden fazla konu seçeneği ve kombinasyonu sunar. Öğrenciler, ilkeli, çok yönlü yaşam boyu öğrenenler ve kendini adamış dünya vatandaşları olarak gelişirken üniversiteye giriş için gerekenleri yerine getirirler.

Uluslararası Genel Orta Öğretim Sertifikası (IGCSE)

Uluslararası Genel Ortaöğretim Sertifikası kursu, 10. ve 11. Sınıflarda orta öğretimin ikinci aşamasında uygulanır. St. George’s International School’da program 14 ila 16 yaş arasındaki öğrencilere öğretilir.

Ön Diploma

Ön Diploma Programı, iki yıllık IB Programına veya Lise Diploma Programına başlamadan önce sağlam bir temel oluşturmak isteyen 15-16 yaş arası öğrenciler için tasarlanmıştır.

Genel Diploma

Genel Diploma Programı (GDP), Dil, Yabancı Dil, Beşeri Bilimler, Fen Bilimleri, Matematik ve Bilgisayar ve İfade ve Gösteri Sanatları konuların çalışılmasını içeren iki yıllık bir derstir. Lise Diploması, dört yıllık lise öğrenimini başarıyla tamamlayan ve okulun mezuniyet gerekliliklerini yerine getiren öğrencilere verilir.

Uluslararası Bakalorya (IB)

1968’de İsviçre’nin Cenevre kentinde kurulan Uluslararası Bakalorya Organizasyonu (IBO), biçimlendirici eğitim boyunca art arda olmak üzere tasarlanmış dört farklı eğitim programı geliştirmiştir. Bu program, 16 ila 19 yaş arasındaki öğrencileri hedefleyen iki yıllık zorlu bir müfredat olan IB Diploma Programıdır. IB diploma programı uluslararası kabul görmektedir.

Yatılı Okul

Montrö’deki St. George’s yatılı okulu, İsviçre’deki önde gelen eğitim kurumlarından biridir. Genç beyinleri yetiştirme konusunda 90 yılı aşkın deneyimiyle, evden uzakta gerçek bir evde öğrencinin ihtiyaçlarına uygun, haftalık ve tam pansiyon seçenekleriyle esnek bir yaklaşım sunar. Okulun yatılı tesisleri, bireyin bakımının her alanında mükemmellik taahhüdünün bir uzantısıdır ve her öğrencinin gelişmesini sağlayan güvenli ve emniyetli bir ortam sunar.

St. George’s yatılı okulu yatılı okulu, uzaktan öğrenme teknolojileri ve iyi eğitimli personel dahil olmak üzere, optimize edilmiş bir öğrenme deneyimi sunan olağanüstü bir hibrit sistem sunar.

Sürekli değişen bir dünyamızda, St. George’s yatılı okulu sistemlerini ve metodolojilerini öğrencilerin ihtiyaçlarına uyacak şekilde dönüştürerek mükemmellik taahhüdünü sürdürmektedir.

Bir seferlik ücretler6. sınıf7. sınıf8. sınıf9. sınıf10. sınıf11. sınıf12. sınıf13. sınıf
Kabul ücreti5'0005'0005'0005'0008'5008'5008'5008'500
Güvence bedeli4'0004'0004'0004'0004'0004'0004'0004'000
Öğrenim ve Konaklama Ücretleri86'29086'290103'990103'990106'870106'870110'010110'010
IGCSE Ücretler2501'050
IB Diploma Ücretler1'5001'500

5. SAINT-CHARLES COLLEGE ET LYCEE

Collège ve Lycée Saint-Charles karma yatılı okulu, öğrencilerin hoş ve güvenli bir ortamda birlikte yaşamayı geliştirmelerine olanak tanır. Kampüste bulunan farklı milletler arasındaki fikir alışverişi, hoşgörü becerileri geliştirmelerini ve yarının çalışma dünyasına girmek için önemli bir yatkınlık olan merakı teşvik eder

Çalışma odası ve kütüphane gibi yaşam alanları, ciddi ve devam eden çalışmalara elverişli bir atmosfer sağlar. Spor salonu, yüzme havuzu ve dinlenme alanları, öğrenciler tarafından boş zamanlarında kullanılabilir ve onlara dengeli bir entelektüel gelişim için gerekli olan fiziksel karşılığı sunar.

İsviçre Lise Eğitimi

Çok Dilli Eğitim

Collège & Lycée Saint-Charles, İsviçre’de çok dilli eğitimi geliştirmeyi amaçlayan Passepartout Sprachen projesinin bir üyesidir. 2016’dan bu yana “association of tomorrow’s engineers” tarafından 2004 yılında kurulan ve İsviçre’de projeleri yöneten “Youth and Economy” tarafından desteklenen “exploit-it” projesinde de yer almaktadır.

İlk ve ortaöğretimde Çok Dilli Eğitim

İlk ve Ortaokulda öğrenciler, haftalık dil derslerine ek olarak, aynı dilleri diğer derslere entegre etme fırsatına da sahip olurlar. Bu kavram, diğer disiplinlerin içeriğinden ödün vermeden dil öğrenimini geliştirir. İlkokulda immersion programı coğrafya, tarih, matematik ve yaratıcı etkinliklerde uygulanırken, Ortaöğretimde tarih, coğrafya, matematik, biyoloji ve bilgisayar bilimlerinde uygulanmaktadır. Amaç, öğrencilerin iki hatta üç yabancı dili anlama ve üretme konusunda kendilerini tamamen rahat hissetmelerini sağlamaktır.

Lise

İki dilli Fransızca-İngilizce Matura:

Saint-Charles, dil öğrenimini teşvik etme amacıyla, iki dilli bir Fransızca-İngilizce maturity programı kurmuştur. Swiss Maturity Commission (CSM) yönergelerine uygun olarak, hedef dilde öğretim bölümü, lise programının dört yılı boyunca 1300 saatten fazlasını oluşturur.

İngilizce öğretilen belirli kurslar etrafında organize edilen, seçilen iki dilli maturity modeli, menşe okuluna kısmen dahil olma modelidir. İngilizce öğretimi, bu seçeneklere kayıtlı iki dilli dersi takip eden öğrenci sayısına bağlı olarak belirli bir seçenek (Biyoloji, Biyoloji, Kimya) ve tamamlayıcı bir seçenek (Biyoloji, Tarih) olarak verilebilir. İngilizce öğretilen konularda, sözlü ve yazılı değerlendirmeler gibi öğretim materyali de hedef dilde yazılır.

Uluslararası Bakalory

Collège et Lycée Saint-Charles Uluslararası Bölümü, İngilizce IB programlarına ayrılmıştır. Nisan 2020’den bu yana IB Diploma Eğitimi vermektedir. Collège et Lycée Saint-Charles, eğitime teşvik edici ve yüksek kaliteli bir uluslararası eğitim programı sunarken; öğrencilerine empati, merak, araştırma ve iletişim, çok kültürlülük gibi değerlerini aşılamayı hedefleyen bir tutum geliştirmiştir.

IB ve programları hakkında daha fazla bilgi için bu linki takip edebilirsiniz.

Diploma Programı

İki yılı aşkın bir süredir uygulanan Diploma programı, dünya çapında 50 yılı aşkın öğretim deneyimine sahiptir. Matematik, beşeri bilimler ve deneysel bilimler gibi geleneksel konulara ek olarak, öğrenciler disiplinler arası çalışmaya ve böylece farklı konular arasında bağlantılar kurmaya yönlendirilirler.

Eğitim dili: İngilizce
Yıl: 11. ve 12. sınıf
Yaş: 16+

Orta Öğretim Programı (MYP)

MYP, IB Diplomasının son iki yılına hazırlanmak için sunulan bir programdır. Öğrenciler, okul öğrenimlerini dünya ve onun farklı gerçekleriyle ilişkilendirebilmenin yanı sıra spesifik konularda bilgilerini tamamlayan beceriler geliştirirler. Öğrenciler, Diploma’ya ulaştıklarında bilinçli seçimler 14 yapmalarını sağlayan temel bilgileri elde etmek için eğitimin tüm alanlarından dersler alırlar: sanat, dil, matematik, fen bilimleri, tasarım, beşeri bilimler ve beden eğitimi.

Eğitim dili: İngilizce
Sınıf: 8. ila 10. sınıf
Yaş: 14-16 yaşında
Haftalık ders sayısı: 32

2023/2024 Tuition Fees