İtalya’da Lise Eğitimi

İtalya’nın eğitim sistemi Türkiye ile birçok benzerlik taşımaktadır. 6-12 yaş arasında ilkokul, 12-16 yaş arasında secondary school eğitimi alınır. Lise eğitimi için ise öğrencilerin önünde iki seçenek vardır: Bachillerrato eğitimi veya Mesleki Programlar.

Bachillerrato eğitimi Türk eğitim sistemine göre lisenin son iki yılına denk gelmektedir ve bu eğitimin içeriğinde Sanat, Doğa ve Sağlık Bilimleri, Beşeri ve Sosyal Bilimler, Felsefe, Tarih, Beden Eğitimi, Edebiyat, İspanyolca, İkinci Yabancı Dil ve Teknoloji bulunmaktadır. Bu eğitimi tamamlayıp Bachillerrato diplomasını alan öğrenciler üniversiteye başlayabilirler. Mesleki eğitim ise öğrencilerin belirli bir alana yoğunlaşmasını sağlar. Bu eğitimin akademik yoğunluğu düşüktür. Mesleki eğitim sonrasında öğrenciler uzmanlaştıkları alanda iş hayatına atılabilirler veya başka bir teknik eğitim programına başlayabilirler.

Ancak, yurtdışından gelen öğrencilerin çoğu (özellikle İngilizce eğitim almak isteyenler) uluslararası okullara gitmeyi tercih ediyorlar. Uluslararası okulların çoğu da IB (International Baccalaureate) diploması eğitimi vermektedir.

İTALYA’YI TANIYALIM

  • Nüfusu: 59,11 milyon.
  • İklim: İtalya’da iklim, genel olarak bakıldığında Akdeniz iklimi hâkimdir. Özellikle kış aylarında deniz görmeyen iç kesimlerde yüksek yerler soğuk, yağışlı ve karlı olur. Kıyı kesimlerinde ise ılıman kışlar, ılık ve yağışsız yazlar görülür. Ortalama sıcaklık kışın 1 derece ile yazın 25-26 derece arasında değişiklik gösterir.
  • Başkent: Roma.
  • Yönetim Şekli: Üniter Parlamenter Cumhuriyet.
  • Para Birimi: Euro.
  • Din: İtalya’da çoğu Hristiyan, merkezi Roma şehrinde olan Katolik Kilisesi’ne bağlı. Eurobarometer anketine göre İtalya sakinlerinin %76’sı Hristiyan, %14’ü ateist veya agnostik, %7’si ise diğer dinlere bağlı ve cevap vermeyenler.
  • Resmi Diller: İtalyanca.

SEK INTERNATIONAL SCHOOL

1892 yılında, Madrid’in tarihi şehir merkezinde kurulan SEK Educational Group, 1977 yılında İspanya’da  Uluslararası Bakalorya (IB) kurulmasına öncülük etti. Resmi olarak ilk kez 1902’de tanınan Sek Educational Group, 1935 yılında Segovia ailesi tarafından devralınarak günümüze kadar 9 uluslararası okul ve 1 üniversitenin kurulmasında öncülük etmiştir. SEK Uluslararası Okulları, Madrid, Barselona, Almería, Pontevedra, Dublin (İrlanda), Les Alpes (Fransa) ve Doha’daki (Katar) merkezlerinde 50’den fazla milletten oluşan binlerce öğrenciye eğitim vermektedir.

Yaşları 3 ila 18 arasında değişen, 5.500’den fazla yatılı ve gündüz eğitim gören  öğrenciye uzman uluslararası öğretmenler tarafından ders verilmektedir. Yenilikçi teknolojiyle ve özel olarak hazırlanmış okul ortamında bireysel kişiliklerini her yönüyle geliştiren öğrenciler  yetiştirmeyi kendilerine misyon edinen bu okul, aynı zamanda spor, kültürel ve bilim alanında bir çok aktiviteye öncülük etmekte ve yaz kamp hizmeti de vermektedir.

CANADIAN COLLEGE ITALY

1995 yılında kurulan CCI, Abruzzo’nun Orta bölgesindeki 45.000 nüfuslu eski ama modern bir şehir olan Lanciano’daki kampüsünden üç binin üzerinde mezun verdi.

Hareketli Pescara şehrine arabayla yaklaşık yirmi dakika ve Roma’ya otobüsle üç saatten az bir mesafede bulunan Lanciano, merkezi bir konuma sahiptir ve iyi tren ve otobüs bağlantılarına sahiptir. Çoğu özel okulda benzersiz olan CCI, öğrencilerine yatılı konaklama imkanı sunar. 3.300 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Lanciano, hem erkek hem de kız yurtları tarihi merkezde yer aldığından ve ana okul binasına kısa bir yürüyüş mesafesinde olduğundan, onlarla paylaşacak çok şeyi vardır.