İsviçre’de Lise Eğitimi

Plus Education & Career’in size sunduğu lise programı ile Amerika’da okumak İngilizcenizi geliştirmenin en iyi yollarından biridir. Burada derslerden sonra sayısız doğal güzelliği ve Amerika’nın kozmopolit kültürünü keşfe çıkabilir; ziyaretiniz sırasında Cadılar Bayramı, Şükran Günü ve Noel gibi kutlamalara katılabilirsiniz.

İSVİÇRE’Yİ TANIYALIM

 • Nüfusu:
 • İklim:
 • Yönetim Şekli:
 • Para Birimi: Amerikan Doları.
 • Diller:
 • Ulusal Bayram:

Amerika’da liseler aşağıdaki şekilde gruplanmıştır;

Amerika’da Public Schools, (Devlet Okulları) bölgelere göre gruplandırmışlardır. Öğrenciler ikamet ettikleri bölgeye ve mahalleye göre okullara yerleştirilir. Bundan dolayı Amerika’da bir devlet okuluna gitmek isteyen öğrenciler sadece aile yanı konaklama seçeneğine sahiptir.

Amerika’da Private Schools (Özel Okullar) aile yanı konaklama seçeneği dışında yatılı okul ya da eğer okul bir üniversiteye bağlıysa ya da anlaşmalıysa üniversite yurdunda konaklama seçenekleri de bulunur. Eğitim açısından da daha kendilerine has ve daha esnek müfredatlar izleyebilmektedirler. Sınıf başına düşen öğrenci sayısı da daha düşüktür. Özel okul öğrencilerinin genelde %98’i üniversitelere yerleştirilebilmektedirler.

Amerika’daki Liselerde Sınav ve Not Sistemi Nasıl?

Amerika’da notlar A, B, C, D ve F harfleriyle ifade edilir. Bunlardan en yüksek not A olup, en düşük not F’dir ve dersten kalındığını belirtir. Bu harflerin yüzlük sistemde karşılığı şöyledir: A = 90 ve üstü, B = 89 – 80, C = 79 – 70, D = 69 – 60, F = 59 ve altı.

Türkiye’deki not sistemiyle karşılaştırınca her ne kadar Amerika’da bir dersten geçmek daha zor görünse de, sene sonu dersin ortalaması genelde tek bir sınava bağlı değildir.

Her ne kadar bu da dersten derse değişim gösterebiliyor olsa da, genel uygulama ödevlerin, derse katılımın, dersteki genel tavrın, dönem boyunca yapılan küçük testlerin ve vize ve final sınavlarının genelinin oluşturduğu bir portfolyo’ya not verilmesidir.

Ülke çapında yapılan tek sınav üniversite giriş sınavı olan SAT’tır. Bu sınavda matematik ve sözel yetenekler sınanır.

Amerika’daki Liselerde Öğretim Yılı Ne Şekildedir?

Öğretim yılı, okula göre Ağustos ortası, sonu ya da Eylül başında başlayabilir. Yıl sonu en erken Mayıs ortası ya da en geç Temmuz ortasını bulabilir. Çoğu özel okul iki dönemlik sistemi kullanır. (Güz dönemi = Eylül-Aralık, Bahar dönemi = Ocak-Temmuz) Bu sistemde genelde Aralık / Ocak aylarındaki bayramlar için 3-4 haftalık bir tatil dönemi olur.

Bazı özel okullar ise üç dönemlik sistemi kullanır (Güz dönemi = Ağustos-Kasım, Kış dönemi = Kasım-Mart, Bahar dönemi = Mart-Temmuz). Genelde her dönem arası bir hafta ve Aralık / Ocak aylarında da 1-2 haftalık bir tatil olur.

Dersler genelde 8:00’de başlayıp öğleden sonra 3:00’e kadar sürebilir. Her dersin süresi yaklaşık 45 dakikadır.

Amerika’daki Liselerdeki Temel Dersler
Ana dersler okula göre değişse de genel olarak ana dersler şöyledir:

 • İngilizce (Yazı yazma ve kompozisyon, İngiliz Edebiyatı, Amerikan Edebiyatı),
 • Tarih (Dünya tarihi, ABD tarihi, Avrupa tarihi),
 • İkinci Yabancı Dil (Genellikle İspanyolca, Fransızca ya da Almanca),
 • Matematik (Geometri, Algebra I, Algebra II),
 • Müzik/Sanat (Okulun koşullarına göre farklılık gösterir),
 • Fen (Dünya, çevre bilimi, biyoloji, kimya, fizik)

AVID Programı Nedir?

AVID Programı, performansı ortalama ya da ortalamanın altında olan öğrencilere derslerinde yardımcı olmak için kurulmuş bir programdır. Bu program derslerde zorlanan öğrencilere yoğun ders programlarıyla başa çıkmalarını öğretir, okul aktivitelerine katılmaları için öğrencileri yüreklendirir ve onların başarılı üniversitelere yerleşmelerini hedefler.

Program çerçevesinde öğrenciler daha hızlı okumayı, okuduklarını daha iyi anlamayı, daha etkili not almayı ve zamanlarını daha iyi kullanmayı öğrenirler. Öğrencilerin bu programa katılabilmeleri için gerekli olan koşullar not ortalamalarının 4 üzerinden 2.0 – 3.5 arasında olmaları, öğretmenler ya da okul yönetimi tarafından tavsiye edilmiş olmaları ve kendilerini geliştirme konusunda istekli olmalarıdır.

OUR LADY OF GOOD COUNSEL

Our Lady of Good Counsel Lisesi, Maryland’de bulunan özel, Katolik, üniversiteye hazırlama bazlı eğitim veren, karma bir lisedir ve Maryland’daki Montgomery County’de kurulmuştur. Washington’un Roma Katolik Başpiskoposluğu’nda bulunmaktadır.

BRILLANTMONT: INTERNATIONAL SCHOOL LAUSANNE

COLLÈGE DU LEMAN INTERNATIONAL SCHOOL

COLLÈGE ALPIN BEAU SOLEIL

GEORGE’S INTERNATIONAL SCHOOL SWITZERLAND

SAINT-CHARLES COLLEGE ET LYCEE